Wróć

5 rzeczy, które w Twojej firmie na pewno sprawdzi PIP

Sprawdź, co Państwowa Inspekcja Pracy w trakcie kontroli przedsiębiorcy na pewno zweryfikuje.

  1. 1. Czy wykonana została ocena ryzyka zawodowego na wszystkich stanowiskach pracy? Czy pracownicy zostali zapoznani z wynikami oceny?

 

Każdy pracodawca jest zobowiązany oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe występujące na stworzonych przez niego oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko.Pracodawca ma także obowiązek poinformowania pracowników o ryzyku, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Pracowników należy poinformować pisemnie.

 

 

  1. 2. Czy wszyscy pracownicy zostali poddani badaniom lekarskim?

 

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez ważnych badań lekarskich. Badaniom podlegają nowi pracownicy oraz pracownicy młodociani zatrudniani lub przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki uciążliwe i szkodliwe dla zdrowia.
Na zaświadczeniu lekarskim o zdolności do pracy wystawionym przez lekarza medycyny pracy, zawsze jest wpisana data badania okresowego. Sprawdź, czy wszyscy pracownicy mają ważne badania lekarskie.

 

 

  1. 3.  Czy wszyscy pracownicy mają aktualne szkolenia BHP?

 

 

Szkolenie w zakresie bhp jest prowadzone jako szkolenie wstępne i szkolenie okresowe.

Szkolenie wstępne należy zorganizować w pierwszym dniu pracy nowego pracownika.
Szkolenie wstępne ważne jest przez 12 miesięcy, a w przypadku osób kierujących pracownikami przez 6. Przed upływem terminu ważności należy zorganizować pracownikom szkolenie okresowe bhp.

 

 

  1. 4.  Czy przeprowadzono badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy?

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, pracodawca ma obowiązek przeprowadzać okresowe badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, oraz musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru.
Ponadto pracodawca ma obowiązek prowadzenia na bieżąco rejestru czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy.
Rozporządzenie szczegółowo określa częstotliwość wykonywania badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy.Oprócz czynników szkodliwych pracodawca powinien także zmierzyć natężenie oświetlenia na stanowiskach pracy i sprawdzić, czy są one zgodne z Polskimi Normami.

 

 

 

  1. 5. Czy zostały opracowane instrukcje bhp dotyczące stosowanych procesów technologicznych oraz instrukcje bhp maszyn i urządzeń?

 

 

Czy pracownicy mają dostęp do instrukcji bhp?Opracowanie instrukcji bhp jest prawnym obowiązkiem pracodawców wynikającym z Kodeksu pracy i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r., w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Po opracowaniu instrukcji należy zapoznać z nią pracownika obsługującego dane urządzenie lub biorącego udział w danym procesie technologicznym. Nie ma obowiązku wywieszania instrukcji stanowiskowych, ale instrukcje mają być dostępne dla pracowników w każdej chwili (mogą być w ogólnodostępnym segregatorze, lub np. w wewnętrznej sieci firmowej używanej przez pracowników)

 

Może Cię zainteresować