Szkolenie w zakresie bhp jest prowadzone jako szkolenie wstępne i szkolenie okresowe.
Szkolenie wstępne (tzw. instruktaż ogólny) dotyczy wszystkich osób nowo-zatrudnionych i należy go zorganizować w pierwszym dniu pracy.
Przed powierzeniem pracownikowi pracy na stanowisku, na które został przyjęty, musi on zostać poddany szkoleniu wstępnemu stanowiskowemu (tzw. instruktaż stanowiskowy). Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk.
Szkolenie okresowe odbywają:
- 1) osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści,
- 2) pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
- 3) pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,
- 4) pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy i inne osoby wykonujące zadania tej służby,
- 5) pracownicy administracyjno-biurowi i inni niewymienieni powyżej, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych powinno być przeprowadzane w formie instruktażu – nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których występują szczególnie duże zagrożenia – nie rzadziej niż raz w roku. Szkolenie okresowe pozostałych pracowników podlegających tej formie szkolenia, powinno się odbyć nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat
Pierwsze szkolenie okresowe dla pracowników (wymienionych powyżej w punkcie 1) musi być zorganizowane do 6 miesięcy od rozpoczęcia przez nich pracy na tych stanowiskach, a dla osób wymienionych w punktach 2-5) – w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.